Muhasebe Haftası Mesajı -MASMO
DOLAR: 6.68 TL
EURO: 7.30 TL

Muhasebe Haftası Mesajı

1.860 kez görüntülendi

 

Değerli Meslektaşlarım,

Odamızın 3.kuruluş yıl dönümü hepimize kutlu olsun. 3.kuruluş yıldönümünde sizlerin de yoğun ilgi gösterdiği “bilanço okuma teknikleri ve finansal verileri değerlendirme” konulu eğitim seminerimizi gerçekleştirdik. Sürekli değişen mesleki mevzuat hakkında bilgilendirmelerimizi web sayfamız mail sistemimizle ayrıntılı olarak paylaşmaya devam edeceğiz.

Şubat ayı içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerinin de katıldığı 78. Başkanlar Kurulu Toplantısına odamız adına katıldık. Toplantıda öne çıkan konulardan birisi de daha önce sizlerin görüşlerini istediğimiz kanun maddesi gerektirmeyen sorunlarımızdı. TÜRMOB bu sorunları GİB yetkilileri ile paylaşmış üzerinde uzlaşılan konuların tekrar değerlendirilmesi konusunda mutabakat sağlanmıştır. GİB yetkilileri;

  • ■ Mali müşavirlere 7-15 günlük mücbir sebep halleri ile ilgili düzenlemenin öngörüldüğü,
  • ■ E beyan şifrelerinin yalnızca mali müşavirlere verilmesi,
  • ■ Boş beyan dönemleri ile ilgili Ba-Bs beyanlarının verilmemesi,
  • ■ Ba-Bs formlarında unvan hatalarında özel usulsüzlük cezalarının kaldırılması, TC kimlik ve vergi numarası hatalarından kaynaklanan ÖUC’larının kaldırılmasının ise ayrıca değerlendirileceği,
  • ■ 3 yıllık zaman aşımının getirilmesi,
  • ■ Meslek mensuplarına yüklenen müteselsil sorumlukların yeniden gözden geçirilmesi gibi belli başlı konularda TÜRMOB ile uzlaştıklarını diğer konularda da TÜRMOB ile mutabakat sağlayarak tekrar görüşlerini alarak düzenlemeler yapılacağını dile getirdiler.

1-7 Mart Muhasebe Haftası kutlamaları kapsamında 1 Mart Çarşamba günü kahvaltı ve basın açıklamamız, 3 Mart Cuma günü “vergi incelemelerinde mükellef hakları ve vergi yargısı” konulu eğitimle, Muhasebe Haftası Futbol Turnuvası ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde sizlerle birlikte olacağız. Bu etkinlikler ve eğitimlerdeki ana hedefimiz meslektaşlarımız arasında birlik, beraberlik ve mesleki dayanışmayı geliştirmektir. Mesleğimiz defter tutma ve beyanname göndermeden öte mali danışmanlık ve denetim mesleğidir. Kurumsallaşarak, güçlerimizi birleştirerek, ülke ekonomimize ve müşterilerimize değer katarak geleceğimizi planlayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm meslektaşlarımın, aday meslek mensuplarımızın ve büro çalışanlarımızın Muhasebe Haftasını ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü en içten dileklerimle kutlarım.

Saygılarımla,

Başkan           

Nezih Özgenç

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık