Başkanın Mesajı Nisan 2020

Değerli Meslektaşlarım,

2020 yılı ilk aylarına  ülkemizde ve dünyadaki değişim ve dönüşümlere kendimizi hazırlama noktasında e-uygulamalar konulu eğitimlerimizi yeni eğitim salonumuzda,yeni ruhsat alan çok değerli genç meslektaşlarımız ve ailelerinin katılımları ile ruhsat törenimizi, 1-7 Mart Muhasebe Haftamızı, Futbol Turnuvamızı ve Dünya Emekçi Kadınlar Günümüzü sizlerin ve stajyerlerimizin katılımları ile birlik, beraberlik ve dayanışmamızı üst düzeye çıkartarak geleceğimizi planlamak, kurumsal yapılarımızı ve güçlerimizi birleştirmek adına hep birlikte gerçekleştirdik.

2020 yılı başlarında ülkemizde yaşadığımız deprem ve uçak kazasının şokunu atlatmadan tüm dünyayı etkisi altına alan hayatımızı kısıtlayan, insanları eve hapseden korona virüsü salgını ile karşı karşıya kaldık ve virüs hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

Yaşanan bu süreçte bazı sektörlerin tamamen faaliyetlerini durduğu, bazılarının belli bir süre ara verdiği görüldü. Bu noktada ülkemiz arka arkaya tedbirler, destekleyici paketler, vergisel düzenlemeler peşi sıra açıklanıyor. Bunların hepsini açıklamalı bir şekilde sizlerin bilgisine sunmak için büyük bir uğraş vermekteyiz.

Dünya ve ülkemiz olarak önemli bir sınavdan geçiyoruz. Ve salgından en çok etkilenen mesleklerden biri de mali müşavirler olarak bizleriz. Alışık olmadığımız bu zorlu süreçte bizler alınmış olan tedbirler ve yapılan uyarılara çok dikkatli bir şekilde uyarak ailemize, yakınlarımıza ve müşterilerimize örnek olmaya çok büyük önem vermekte ve yaşam riskimiz ve hayatımızı ortaya koymamıza, onca talep ve isteklerimize rağmen ne yazık ki bir türlü zamanında ertelenemeyen beyanlar ve KÇÖ Bildirimlerini kamusal ülke ve millet aşkımızla yerine getirebilmenin çabaları içerisindeyiz. KDV, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin uzatılmasında vermiş olduğunuz mücadelenizden dolayı teşekkür ederiz. Mart ayı KDV beyanının ertelenmesi nedeniyle mayıs ayı geçici vergi beyanı ertelenmeli hatta 2020/1-2.dönem geçici vergi beyanları birleştirilerek 6 aylık olarak verilmelidir. Ba-Bs uygulaması bir an önce kaldırılmalıdır. Hiçbir mükellef ayrımı yapmadan tüm mükelleflerin tüm beyannameleri mücbir sebep kapsamında değerlendirilmelidir.

Bu süreçte mükelleflerimizi teşvikler, yapılan düzenlemeler, ertelemeler ve diğer gelişmeler hakkında bilgilendirmek ve bu zorlu süreçte her zaman olduğu gibi onların yanında olduğumuzu hissettirmemiz büyük önem taşımaktadır. Önce sağlığımızı güvence altına alacağız ve sonrasında tüm sevdiklerimiz ve meslektaşlarımızla en kısa zamanda tekrar bir araya geleceğiz.

Bu zorlu süreçte yaşamını yitiren meslektaşlarımıza ve yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve meslek camiamıza sabır ve başsağlığı diliyorum. Korona virüsten dolayı tedavi gören meslektaşlarımıza ve yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Dayanışma ile acılarımızı hafifleteceğiz. Bu zorlu süreçte yaşamları uğruna gecesini gündüzüne katarak mücadele eden başta tüm sağlık çalışanlarına evde kalamayarak  ekonomik çarkın dönmesi için katkı yapan tüm meslektaşlarımıza ,stajyerlerimize, yardımcı elemanlarımıza,  kamu kurum ve özel sektör emekçilerine sonsuz teşekkür ediyoruz.

Bugün TBMM ‘nin açılışının 100.yıl dönümünün mutluluğunu yaşıyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ulus bilincini üstün kılan, demokratik, çağdaş cumhuriyet rejimini getiren günün simgesidir. Ulusal egemenlik anlayışı ile tüm yurttaşlar eşit haklara sahip olmuştur.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyor, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman şehitlerimizi sevgi, sonsuz saygı ve özlemle anıyorum.

Tüm meslektaşlarımıza, ailelerimize, stajyerlerimize ve yardımcı elamanlarımıza sağlıklı günler diliyorum. En kısa sürede yaşamımızın normale döndüğü ve tekrar birlikte olma dileğiyle her ne kadar sağlığımız dolayısıyla birbirimizden uzak olmakla birlikte Manavgat Odamız yönetimi, kurul ,komisyonları ve çalışanlarımızla her zaman sizlerin yanınızda olduğumuzu belirtir ve bu süreci hep birlikte aşacağımıza inancım sonsuzdur.

Sevgi ve saygılarımla,

Nezih ÖZGENÇ

Başkan