2.el araç kdv uygulaması Mart 2019 -MASMO
DOLAR: 5.65 TL
EURO: 6.35 TL

2.el araç kdv uygulaması Mart 2019

144 kez görüntülendi

Sayın Başkanım,

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden galericiler tarafından:

1- KDV mükellefi olmayan kişi veya kuruluşlardan KDV uygulanmaksızın (gider pusulasıyla) satın alınan ikinci el araçların satışında düzenlenecek faturada, satış bedeli ile alış bedeli arasındaki farka;

  1. a) Araç 87.03 tarife pozisyonundaki binek otomobili, jip, 4X4 arazi taşıtı, panelvan, şoför dahil 9 koltuğa kadar (8+1) oturma yeri olan minibüs ise %1 oranında,
  2. b) Araç şoför dahil 10 ve daha fazla koltuğu olan minibüs, midibüs, otobüs,  açık veya kapalı kasalı kamyonet, kamyon, TIR çekicisi ise 30/6/2019 tarihine kadar %1, bu tarihten sonra %18 oranında KDV hesaplanacaktır.

2- KDV mükellefi olan kişi veya kuruluşlardan fatura ile satın alınan ikinci el araçların satışında düzenlenecek faturada, (alış alış bedeline bakılmadan) satış bedeli üzerinden:

  1. a) Araç 87.03 tarife pozisyonundaki binek otomobili, jip, 4X4 arazi taşıtı, panelvan, şoför dahil 9 koltuğa kadar (8+1) oturma yeri olan minibüs ise;

– Alışta % 1 oranında KDV hesaplanmış ise satışta da %1 oranı uygulanacak,

– Araç kiralama firmasından (rent-a-car) veya sürücü kursundan alınmış ve %18 oranında KDV ödenmiş ise satışta da %18 oranı uygulanacak,

  1. b) Araç şoför dahil 10 ve daha fazla koltuğu olan minibüs, midibüs, otobüs,  açık veya kapalı kasalı kamyonet, kamyon, TIR çekicisi ise 30/6/2019 tarihine kadar %1, bu tarihten sonra %18 oranında KDV hesaplanacaktır.

87.03 tarife pozisyonundaki binek otomobilleri dışındaki ikinci el araçların alımında ödenen KDV indirim konusu yapılabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı, satmak üzere olsa dahi ikinci el binek otomobili alımında ödenen KDV’nin indirim konusu yaptırtmıyordu.

Gelir İdaresi Başkanlığının internet sayfasında (gib.gov.tr) yayınlanan (26 Seri No.lu )KDV genel tebliği taslağında,  İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükellefler tarafından alım satıma konu edilen binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV tutarlarının da 22/3/2019 tarihi itibariyle indirim konusu yapılması uygun görülmektedir. Bu durumda galericiler, satmak üzere fatura ile satın aldıkları ikinci el araçlar için ödediği KDV’yi indirilecek KDV olarak kayıtlarına alabilecektir.Bu uygulamanın başlangıç tarihi 22/3/2019 olarak belirtildiğinden, tebliğin yayımı beklenmeden ikinci el otomobil alımında ödenen KDV indirim konusu yapılabilecektir.

Tebliğ taslağında, 22/3/2019 tarihinden önce satın alınan, ancak 22/3/2019 tarihi itibarıyla henüz satılmamış olup, ticari mal stoklarında bulunan binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen ve daha önce indirim konusu yapılamayan KDV tutarlarının da, bu araçların satıldığı dönem KDV beyannamesinde indirim konusu yapılabileceği belirtilmektedir. Ancak, binek otomobillerin alımında ödenen KDV gelir veya kurumlar vergisi yönünden gider veya maliyet yazılmış ise, KDV indirimi yapılmadan önce gider veya maliyetten çıkarılması gerekecektir. İkinci el motorlu araç ticareti ile iştigal eden mükelleflerin alım satım amacı dışında satın aldıkları ve işletmede kullandıkları binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV’nin indirim konusu yapılamayacağı tabiidir.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal edenler, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlardır. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal etmekle birlikte henüz yetki belgesi almamış olanlar, anılan Yönetmeliğe göre yetki belgesi alınması için verilen süre ile sınırlı olmak üzere yetki belgesi olmaksızın, bu kapsamda işlem yapabileceklerdir.

Selam ve saygılar.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık